Hydroizolacja czyli skuteczna ochrona w walce z wilgocią


Balkon czy taras to duży atut każdej nieruchomości. To tam latem spędzamy czas korzystając z uroków słonecznych dni, biesiadujemy, zapraszamy znajomych czy po prostu relaksujemy ciesząc się namiastką otwartej przestrzeni w zaciszu domowego ogniska. Niestety, jest to również miejsce mocno wystawione na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, śnieg czy mróz. Hydroizolacja tarasu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku łazienki wystawionej na ciągły kontakt z wilgocią. Niezabezpieczona powierzchnia może stopniowo zajmować się wodą co skutkuje jej zastojem, pękaniem, przeciekaniem oraz namnażaniem mikroorganizmów. Co zrobić, żeby odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię naszego tarasu bądź łazienki i nie martwić się o ich stan? Najlepszym rozwiązaniem jest fachowa hydroizolacja.

IZOLACJA NA TARAS

Izolacja na taras odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniej aplikacji tzw. membrany z żywicy poliuretanowej. Jest to transparentna powłoka, którą aplikuję się na powierzchnię płytek tarasu wywołując proces polimeryzacji prowadzący do powstania niewidzialnej warstwy ochronnej. To metoda wygodna, bezpieczna i niewymagająca dużego nakładu czasu. Jest to hydroizolacja na płytki, nie ma zatem konieczności zrywania całej połaci podłogi, warstwę możemy nanieść na wierzch bez utraty jej właściwości. Dodatkową zaletą jest to, że powłoka nie tylko blokuje dostęp wilgoci do wewnątrz, ale również umożliwia jej odparowywanie, dzięki czemu nie powoduje zatrzymania wilgoci, z którą przecież walczymy.

HYDROIZOLACJA ŁAZIENKI

Hydroizolacja w przypadku łazienki opiera się na podobnej zasadzie jak w przypadku tarasu, jest jednak nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga uwzględnienia wszystkich newralgicznych miejsc z naciskiem na przestrzenie w otoczeniu prysznica czy umywalki. Wykonuje się ją przed wyłożeniem płytek przy okazji remontu czy budowy. Po odpowiednim oczyszczeniu i ujednoliceniu powierzchni nakładamy minimum 1 mm warstwy hydroizolacyjnej, choć lepszym rozwiązaniem może się okazać dwukrotna aplikacja. Odczekujemy 24 godziny i po naniesieniu kleju możemy przejść do układania płytek. Należy jednak pamiętać, że gdy mowa o łazience ważne są wszystkie powierzchnie takie jak podłoga, ściany i punkty szczególnie narażone na działanie wilgoci. Konieczna jest hydroizolacja z uwzględnieniem długość marginesów wokół wymienionych miejsc.

Niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujemy hydroizolacja łazienki czy izolacja na taras to zabieg niezbędny i warto w niego zainwestować by oba miejsca mogły nam służyć na lata.

Polecane: naprawa dachów i dekarz Poznań.